Na samym wstępie powinno się przedstawić czym jest dezynfekcja. Mechanizm ten polega na likwidowaniu bakterii, grzybów albo wirusów, za pomocą specjalistycznych płynów na bazie alkoholu czy bez niego. Wyniki dezynfekcji są zależne od preparatów które stosujemy. Alkoholowy płyn do dezynfekcji tak rzeczywiście możemy sporządzić sami w odpowiednich proporcjach. Choć wiele z nas wybiera zakupić gotowy płyn do dezynfekcji powierzchni w sklepie, który zadowoli nasze oczekiwania. Dużo z was zada pytanie czy dezynfekcja i sterylizacja to to samo. W toku procesu sterylizacji są niszczone wszystkie drobnoustroje, natomiast dezynfekcja zezwala na zlikwidowanie jedynie wegetatywnych form mikroorganizmów.
Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy jednak bezalkoholowy płyn do dezynfekcji który dobrać?
Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu to substancja najczęściej wykorzystywana w salonach kosmetycznych. Zawiera ona zazwyczaj substancję czynną, którą są czwartorzędowe związki amonowe – tzw. QAV. Ich ważna cecha to szybki sposób funkcjonowania. Dezynfekowana powierzchnia robi się bardzo szybko sucha, dzięki czemu potrafimy prowadzić zabieg. Alkoholowy płyn do dezynfekcji posiada także minus, gdyż nie potrafimy ich w żaden sposób rozcieńczać. Jeśli to zrobimy nie będą one czyścić powierzchni dobrze. Musimy także upewnić się, że powierzchnia jest dobra aby użyć płyn do dezynfekcji powierzchni na podstawie alkoholu. Takie wyroby jak drewno, akryl nie nadają się, aby używać do ich mycia alkoholu, dlatego powinno się mieć to na uwadze.

Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji upora się poradzi sobie tam gdzie alkoholu nie możemy używać. Tego typu środki doskonale sprawdzą się na takich materiałach jak plastik, skóra naturalna czy syntetyczna. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jego cena jest trochę większa jest on troszkę droży jednak jego działanie jest znacznie większe. Dużym plusem jest zapach, jaki jest wyjątkowo przyjemny dla środowiska. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji może mieć również chlor, jednak przed jego wykorzystaniem powinniśmy dokładnie przeczytać instrukcję. Nie można go aplikować na wiele płaszczyzn, a jego zapach będzie unosił się w powietrzu przez długi czas. Niezależnie od wyselekcjonowanego płynu czy jest to bezalkoholowy płyn do dezynfekcji lub z alkoholem powinno się w czasie dezynfekcji stosować się do określonych reguł. Zawsze powinno się założyć rękawiczki ochronne. Płyn do dezynfekcji powierzchni https://med-store.pl/higiena-i-dezynfekcja-gabinetu/14 może nas uczulić czy poparzyć. Wszystkie urządzenia, jakie mają być oczyszczone powinno się wstępnie przemyć, an następnie umieścić w urządzeniu do stylizacji, jakie ma alkoholowy płyn do dezynfekcji. Po zakończeniu sterylizacji powinno się zapakować sterylnie narzędzia, żeby były czyste do okresu następnego użycia. Wykorzystane materiały czy urządzenia należy włożyć do indywidualnych koszy na śmieci medyczne. Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy bezalkoholowy płyn do dezynfekcji nadają się doskonale do zniszczenie drobnoustrojów, natomiast musimy mieć na uwadze, aby procedura była codziennie powtarzana.